Projekty

Projekt na remont:

usługa remontowa 

przedmiar-stołówka

oferta-sprzęty

oferta -sprzęty1

 

Projekt Polsko-Czeski

Projekt współpracy transgranicznej pomiędzy Zespołem Szkół w Drogomyślu, a Szkołą Podstawową we Vratimovie. 

Podsumowanie projektu transgranicznego pn. ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju nad Wisłą i pięknym mieście nad Ostrawicą”.

W ramach realizacji projektu młodzież szkół z Vratomova i Drogomyśla miała możliwość poznania się i nawiązania dobrych i silnych relacji opartych na podobnym sposobie postrzegania świata i ludzi oraz niemal identycznych zainteresowaniach. Ten kluczowy cel projektu został zrealizowany w stu procentach! Nasza młodzież zaprzyjaźniła się i co, odnotowaliśmy z wielką radością kontaktuje się między sobą za pomocą Internetu i telefonów. Spotkania z tradycją i ciekawostkami geologiczno – chemicznymi Żabiego Kraju cieszyły się wielką popularnością, a uczniowie autentycznie z chęcią brali udział w zaplanowanych działaniach.
15 stycznia 2019 roku podsumowaliśmy to, czego dokonaliśmy w trakcie realizowania naszego projektu. Zaprosiliśmy zatem do nowo otwartej Sali Regionalnej na prezentację multimedialną o kolejnych działaniach projektowych, opowiedzieliśmy o zrealizowanych celach, pokazaliśmy w jaki sposób prowadziliśmy nasz projekt i co, udało nam się osiągnąć. Ale nie tylko sprawozdawczość dominowała w czasie naszego spotkania. Gościem specjalnym była pani Janina Motylewska, emerytowana nauczycielka, harcerka, miłośniczka tradycji i regionu oraz animatorka kultury. Pani Janina opowiedziała o więziach łączących Polaków i Czechów, o wspólnocie w tradycji i kulturze oraz o swojej bogatej działalności kulturalnej w naszej Gminie i na zewnątrz. Pani Janina jest również laureatką Lauru Srebrnej Cieszynianki. Spotkanie zakończyło się wspólnymi rozmowami przy stole i zdjęciami oraz planami na dalsza współpracę.
Zdjęcia: Aleksandra Grelowska

____________________________________________________________

Wspólny bal karnawałowy

Bal karnawałowy z partnerem czeskim w Zespole Szkól w Drogomyślu pod hasłem ,,Łączy nas wspólna historia, kultura, ale i młodość i radość!!!” to już przedostatnie działanie w ramach projektu pn. “Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju nad Wisłą i pięknym mieście nad Ostravicą”. Zabawa była przednia. Wszyscy byli poprzebierani, radośni i pełni energii do wspólnej zabawy. Nie przeszkadzała bariera językowa – muzyka na prawdę łączy i to nie tylko pokolenia, o czym mogliśmy się przekonać podczas dzisiejszego dnia projektowego.

Zobaczcie zresztą sami

Foto Aleksandra Grelowska

____________________________________________________________

Szkolny Dzień Tradycji

Kolejne działanie w ramach projektu “Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju nad Wisłą i pięknym mieście nad Ostravicą”. Otwarcie Szkolnej Sali regionalnej. Warsztaty z młodzieżą z Vratimowa. Prezentacja stroju- p. Mariola Domagała. Oczepiny – p. Kinga Klimek. Prezentacja sprzętów codziennego użytku – p. Jarosław Świć. Konkurencje sprawnościowe – p. Alina Englert. Zajęcia muzyczne – p. Anna Wiech. Kulinaria – p. Anna Głowinkowska i Katarzyna Świć. Zdjęcia Aleksandra Grelowska. Oj działo się działo, zresztą

 zobaczcie sami 

____________________________________________________________

Tak daleko nam do morza czyli skąd solanka w Zabłociu?

Jednym z celów projektu współpracy polsko – czeskiej pn. ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju i pięknym mieście nad Ostravicą”, realizowanego od stycznia przez Zespół Szkól w Drogomyślu we współpracy z Gminą Strumień oraz partnerską szkołą z Vratimova jest poznawanie skarbów Żabiego Kraju – solanki i karpia. W tym celu uczniowie obu szkół wraz z opiekunami mieli okazję odwiedzić Zabłocie i dowiedzieć się skąd się wzięła solanka w tym miejscu oraz wziąć udział w warsztatach chemicznych w laboratorium Zakładu Ichtiobiologii PAN w Gołyszu. Tamże młodzi badacze zobaczyli również jak wygląda proces hodowlany karpia, którego tradycyjnie kojarzą z wigilijnym stołem.

Zobacz zdjęcia

___________________________________________________________

W naszej szkole prace projektowe trwają. Przyszła sala edukacji regionalnej pięknieje z dnia na dzień, mieszkańcy Drogomyśla mają coraz większą wiedzę na temat prowadzonego przez nas projektu polsko-czeskiego z prasy i fb. Zobaczcie zresztą sami

  ____________________________________________________________

Warsztaty edukacyjne we Vratimowie

18.05.2018 w ramach kolejnego działania projektowego współpracy polsko – czeskiej “Czerpiąc siłę z wody…” odbyły się warsztaty edukacyjne. Razem z naszymi kolegami z Vratimova uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią nauczycielkę z vratimowskiej szkoły Evę Eliášovą. Podczas warsztatów wykonaliśmy piękne ozdoby z gliny, które zabraliśmy ze sobą. Była to wspaniała nauka i zabawa zarazem. Pomocą służyły nam również nasze panie opiekunki: Joanna Solarczyk i Anna Wiech. Niektórzy odkryli swoje ukryte talenty artystyczne 🙂 Dziękujemy za wspaniale spędzony wspólny czas.

Zobacz zdjęcia

____________________________________________________________

Konkurs plastyczno-fotograficzny “W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki” – otwarcie wystawy w Galerii pod Ratuszem, warsztaty przyrodnicze w drogomyskiej szkole

10 maja 2018 roku w Galerii pod Ratuszem w Strumieniu otwarta została wystawa prac laureatów Konkursu fotograficzno – plastycznego pod nazwą ,,W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki”, w którym wzięli udział uczniowie szkół z Drogomyśla i Vratimova. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu unijnego – pn. ,,Czerpiąc siłę z wody, czyli o małej wiosce w Żabim Kraju i pięknym miastem nad Ostravicą”, realizowanego od stycznia przez Zespół Szkól w Drogomyślu. Młodzież z Polski i Czech wykonała piękne zdjęcia i rysunki najpiękniejszych miejsc w swojej okolicy. Dzięki temu powstała ciekawa wystawa prac obrazujących tzw. Małą ojczyznę widzianą oczyma najmłodszych jej mieszkańców. Uczniowie obu szkół oraz zainteresowani konkursem mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem Internetu na wspólnym profilu jednego z portali społecznościowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Laureatami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

Kategoria  5 – 9 lat:

I miejsce Kinga Operchalska
II miejsce Igor Mazur
III miejsce Damian Woźniak

Kategoria 10 -12 lat:
I miejsce Kamila Paláčková
II miejsce Ludmila Bednaříková
III miejsce Veronika Křístková

Kategoria 13 -16 lat:
I miejsce Patricie Šodková a Lucie Janů
II miejsce Natalia Mohr
III miejsce Szymon Podyma

W uroczystym otwarciu wystawy prac wzięli udział: Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, dyrektor Stowarzyszenia Współpracy i Rozwoju Olza Bogdan Kasperek, dyrektor szkoły we Vratimovie Daria Kucharova, dyrektor szkoły w Drogomyślu Ilona Gabryś, radni Gminy Strumień oraz zaproszeni goście.

Zobacz zdjęcia 

____________________________________________________________

Konkurs plastyczno – fotograficzny “W poszukiwaniu rosiczki i cieszynianki” 

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat uczniów Zespołu Szkół w Drogomyślu i Základní škola Vratimov. Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych:
Konkurs plastyczny:
– uczniowie w wieku 5 – 9 lat
– uczniowie w wieku 10 – 12
konkurs fotograficzny:
– uczniowie w wieku 13 – 16
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dostarczenie do dnia 28.03.2018 r. do p. Anny Wiech:
Konkurs plastyczny: podpisanej na odwrocie pracy plastycznej, w formacie A4 – A3, wykonaną dowolną techniką plastyczną płaską (rysunek, malarstwo, wyklejanka, wycinanka, grafika itp.);
Konkurs fotograficzny: zdjęcia w kolorze lub czarno-białego w formie cyfrowej o minimalnej rozdzielczości obrazu: 800x600px (600x800px), maksymalna rozdzielczość obrazu nie może być większa niż: 1024x768px (768x1024px), maksymalna wielkość pliku: 1MB (.jpg)

____________________________________________________________

Wspólnie z uczniami i nauczycielami szkoły partnerskiej we Vratimovie chcemy poprzez realizację projektu zacieśnić naturalne więzi łączące mieszkańców Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy. Fakt, że zamieszkujemy ten sam region sprawia, że więcej nas łączy niż dzieli i to jest jednym z najważniejszych celów projektu. W planie naszych działań jest przybliżenie sobie nawzajem historii i tradycji miejsc, w których żyjemy, a także pokazanie tego, co posiadamy wspólnego z racji zamieszkiwania Śląska Cieszyńskiego. Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie zdobywać wiedzę o sobie, ale też i dobrze się razem bawić! Chcemy nawiązać relacje nie jednorazowe, ale takie, które wytrzymają próbę czasu i będą trwać również po zakończeniu projektu! W zakładce “Projekt” będziemy Was informować o tym, co robimy, umieszczać zdjęcia, opinie, relacje… zapraszamy!