Wycieczka do Oświęcimia.

Uczniowie klasy III gimnazjum oraz VIII SP wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Oświęcimia. 12 marca 2019 roku odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau były nazistowski obóz koncentracyjny i jednocześnie obóz zagłady. Oświęcim przywitał nas słoneczną pogodą, tym większy był więc kontrast między dniem dzisiejszym, a tragiczną historią tego miejsca…

Od 1 października 2014 r. uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwiedzają Miejsce Pamięci Auschwitz zgodnie ze specjalnie opracowanymi programami przygotowanymi przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Całość zwiedzania jest dostosowana do poziomu emocjonalnego i percepcji, a także stanu wiedzy uczniów w danym wieku. W czasie 3,5 godziny przewodnicy zaprezentowali nam następujące miejsca:

Auschwitz I:
Brama „Arbeit macht frei” (wprowadzenie)
Plac apelowy (tematyka reżimu obozowego)
Blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów, Blok 11 i dziedziniec, znaczenie w obozowym terrorze)
Blok 27 (wystawa Szoa)
Blok 5 (zagadnienie związane z mieniem Ofiar)

Auschwitz II-Birkenau: (zwiedzanie częściowo ograniczone ze względu na zniszczenia spowodowane silnym wiatrem w dzień poprzedzający nasz przyjazd do Oświęcimia)
Brama Śmierci (temat założenia obozu Birkenau)
Rampa (warunki transportu, selekcje)
Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III (temat Zagłady)
Barak dziecięcy w obozie kobiecym (warunki egzystencji i los dzieci).

Podczas zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau nasi uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali. Myślę, że ta wizyta zostawi na zawsze ślad w ich sercach…

Korzystając z wizyty w Oświęcimiu uczniowie mieli okazję zobaczyć również Galerię Książki – bibliotekę na miarę XXI wieku, która jest nie tylko nowoczesną i funkcjonalną placówką o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych, ale także trwałą platformą międzykulturowych i międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy Synagogę Chewra Lomdei Misznajot (hebr. Stowarzyszenie Studiujących Misznę), która jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Oświęcimiu, który nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej.

 

Możesz również polubić…

Skip to content