Poznajmy się lepiej!

Poznajmy się lepiej/ Poznejme se lépe

Numer projektu: T.016.04.0024

Cel projektu: Wzmocnienie współpracy między instytucjami wychowawczymi, edukacyjnymi w Euroregionie  poprzez wymianę doświadczeń, budowę więzi oraz  zrozumienie wspólnej historii .

Partner wiodący i Partnerzy projektu: ZSP Drogomyśl i ZS Vratimov

Działania projektu:

  1. Polsko – Czeska integracja nauczycieli i pracowników oświaty. Warsztaty na temat tradycji, kultury w Beskidach. Działanie odbędzie się w Chacie Chlebowej w Górkach Małych.
  2. Spotkanie z historią w Archeparku Chotebuz – Podobora. Dla uczniów obu szkół, lekcja historii.
  3. Wspólne polsko – czeskie zwiedzanie muzeum techniki „Mały świat techniki U6” Dolne Vitkovice w Republice Czeskiej.
  4. Spotkanie z tradycją w Brennej. Beskidzki Dom Zielin Przytulia i Kozia Zagroda. Warsztaty dla najmłodszych uczniów obu szkół.
  5. Przyjaźń na granicy – Konferencja podsumowująca projekt i warsztaty kulinarnej rozkoszy. Degustacja potraw regionalnych obu regionów.

 

   Od stycznia 2025 roku w naszej szkole prowadzony będzie projekt współpracy międzynarodowej, polsko – czeskiej z zaprzyjaźnioną placówką z Vratimowa. Projekt uzyskał finansowanie z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Interreg Czechy – Polska 2021 – 2027.

   Głównym celem działań projektowych jest poznanie wspólnych tradycji i na tej płaszczyźnie zacieśnianie więzi pomiędzy młodzieżą , a także nauczycielami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Drogomyślu oraz Základní škola Vratimov, Datyňská 690.

  ,,Poznajmy się lepiej!” , to nie tylko nazwa projektu, ale słowo – klucz do kolejnych działań, które poprowadzą uczestników projektu śladem dawnych Słowian w ich starym grodziszczu w Podoborach, poprzez tradycje zielarsko – pasterskie kultywowane i pokazywane uczniom w breneńskiej Przytulii i Koziej Zagrodzie, i dalej, aby dotrzeć do współczesności i podziwiać cuda techniki w dawnej hucie Vitkovice, poczuć się kibicem w ostrawskiej Cez Arenie , a na końcu posumować projekt warsztatami kulinarnej rozkoszy w Drogomyślu.

  Liczymy na dobrą zabawę, mnóstwo ciekawostek i ogromną dawkę wiedzy, a także na zawiązanie się pięknych przyjaźni. Bo, aby kogoś poznać – trzeba go oswoić, jak powiedział Lis Małemu Księciu…

 

Wydarzenie I : Warsztaty dla nauczycieli z partnerskich szkół nt. tradycji Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy.

14 marca 2025 r Chata Chlebowa w Górkach  Małych.

,,Od ziarenka do bochenka…” tak można było nazwać warsztaty na temat tradycji regionalnych Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy. Ludzie w Beskidach ciężko pracowali, aby wydobyć z gór to, co na tej ziemi było najcenniejsze; od świtu do nocy każdego dnia dbali, aby z Bożą pomocą nigdy nie zabrakło pożywienia dzieciom i starym. I choć w  pięknej pieśni beskidzcy górale śpiewali: ,, mało nam, mało nam do szczęścia potrzeba, byle była praca i kawałek chleba; byle nasze góry i nasze doliny, pełne były śpiewu i szwarnej dziewczyny…” to życie na naszej ziemi bywało trudne i nieraz bardzo biedne. Stąd ogromny szacunek do ziemi – matki i jej płodów. To tutaj – jak pisze Gustaw Morcinek, zanim matka ukroiła pierwszą pajdę chleba, przeżegnała go krzyżem, szepcąc modlitwę, aby go nigdy nie zabrakło dla jej rodziny i dziękując dobremu Bogu za błogosławieństwo…

O tych i innych ciekawostkach życia w dawnych czasach na Śląsku Cieszyńskim, o gospodarowaniu i gazdowaniu, o pożytecznych pszczółkach i zdrowotnych aspektach rozmaitych zielin i darów przyrody, ale też o tym, jak wyglądała codzienność od najdawniejszych czasów na naszym terenie  -zintegrowana grupa nauczycieli drogomyskiej i vratimowskiej szkoły mogła usłyszeć 14 marca w Chacie Chlebowej w Górkach Małych. Poza mnóstwem opowieści nauczyciele z Czech i z Polski wspólnie, własnymi rękami pod życzliwym okiem gospodarzy obiektu mogli wyrobić i upiec podpłomyki, zrobić biały ser z krowiego mleka oraz ubić ręcznie masło… Można było napić się najzdrowszej na świecie serwatki/kapołki i maślanki. Wspólne słuchanie oraz warsztaty upłynęły w doskonałej atmosferze. Po raz kolejny mieliśmy okazję potwierdzić jak wiele nas łączy. W naszym integracyjnym, acz bardzo pożytecznym spotkaniu uczestniczyła pani kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Ewa Kuboszek – Owsiany wraz z panią inspektor w/w Referatu Lucyną Pochopień. Było nam bardzo miło. To był niezwykle pouczający czas, w którym rozwinęliśmy swoją wiedzę, a także podzieliliśmy się swoim doświadczeniem w pracy z uczniami.

Przejdź do treści